Friday, 30 November 2012

RPH BAHASA MELAYU TAHUN 4


RANCANGAN  PENGAJARAN  HARIAN.


Mata pelajaran        :  Bahasa Melayu
Kelas                       :  Tahun 4 Bestari
Tarikh                      :  17 Oktober 2012
Masa                        :9.10 pagi – 9.40 pagi
Bilangan murid        : 30 orang
Tema                        :Keajaiban Alam
Tajuk                        :  Sirih

 Hasil Pembelajaran

Fokus Utama (Kemahiran Lisan)
1.1   Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk  dengan menggunakan kata , istilah, frasa, struktur ayat yang betul dengan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1(i)   Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada sesuatu topic yang dibincangkan.


Fokus sampingan.
1.2  Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara  secara bertatasusila.
                   Aras 3(i)  Bersoal jawab untuk membuat rumusan dan keputusan.

Objektif  pembelajaran :   Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:

1.     Menyusun  isi penting mengikut urutan dalam carta aliran.
2.    Menjawab soalan  yang dikemukan dengan isi yang bernas dan sesuai.

Strategi  Pengajaran      :             Direktif   - Penerangan
                                                     Koperatif-  Kerja Berkumpulan

Kemahiran Bahasa :                    Mendengar dan bertutur, menulis

Sistem Bahasa        :                   Kata kerja

Pengisian Kurikulum :                  Perubatan,Sains

Nilai Murni        :                          Kerjasama, toleransi

Kemahiran Bernilai Tambah :      1.  Kemahiran Berfikir
                                         2.Kemahiran Belajar Cara Belajar.

Bahan Bantu Belajar :   daun sireh, daun pandan, daun lidah buaya, power point, carta
                                       aliran, buku teks.



Langkah
Isi kandungan
Aktiviti pengajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti pembelajaran
Aktiviti Murid
Nota
Set Induksi
(3 minit)

Soalan.
1.    Pernah kamu melihat daun ini?
2.    Apakah kegunaan daun ini?

1.Guru menunjukkan beberapa jenis tumbuhan.
2.Guru bersoal jawab dengan  murid.
1.Murid  melihat dan menyentuh tumbuhan yang   dilihat.
2.Murid-murid menjawab soalan .
 Benda maujud
-       Daun pandan
-       Daun lidah buaya
-        
Langkah 1
(8 minit)
 Soalan.
1.Apakah nama daun ini?
2.Di mana pernah kamu lihat?
3.Selain dimakan, apa kegunaan daun sireh?
-kata kerja
Memetik
Mengisar
Melayur
Minum
menggulung
1.Guru  menunjukkan daun sirih .
2.Guru mengemukan beberapa soalan
3.Guru mengaitkan daun   sirih  dengan tajuk pelajaran hari ini.
4. Guru menerangkan kegunaan daun sirih dalam perubatan menggunakan power point.




1.Murid melihat dan memegang  daun sirih
2.Murid- murid menjawab soalan guru.
3.Murid mendengar penerangan guru.
 BBM.
-daun sirih
-power point
Ilmu
-Perubatan
KBT
-Kemahiran Berfikir



 Langkah
2
( 15 minit)

  Menyusun kegunaan sirih dalam perubatan di dalam carta aliran.
1.Guru menyuruh   murid-murid menyusun isi-isi penting dalam carta aliran.
2.Guru membimbing  murid.
3.Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil dapatan .
4.Guru memberi ulasan dan jawapan yang sebenar.
5. Guru mengedarkan lembaran carta  aliran.
1.Murid-murid berkerjasama menyusun isi-isi penting dalam carta aliran.
2.Wakil kumpulan membentang hasilan dapatan.
3. Murid-murid mendengar dengan teliti.
4. Murid menyalin maklumat dalam lembaran carta aliran.
BBM
-       Carta aliran
-       Power point
Nilai
Kerjasama
 KBT
-Kemahiran belajar berkumpulan

Penutup
(5 minit)

 Teguran dan Nilai murni.
1.Guru merumus isi pelajaran.
2.Guru memberi peneguhan dan  pujian  kepada aktiviti yang telah dijalankan
1.Murid mendengar dengan teliti .
2.Murid merenung kembali kelemahan dan kelebihan semasa melakukan aktiviti.
Nilai
-kerjasama
-yakin



·         Aktiviti pengayaan :  membina ayat daripada kata kerja.

No comments:

Post a Comment